STOP SEČENÍ SRNČAT
  • Domů
  • Kdo chce vědět více
  • Jak pomoci?
    • Aktivně v terénu
    • Osvěta
    • Monitoring
    • Podat stížnost
  • Aktuálně
  • Podpořte nás
  • Media&My
  • Kontakt

    Aktuálně

    Díky Vaší finanční podpoře mohl spolek STOP SEČENÍ SRNČAT zakoupit dne 27.10. 2020 první dron a jednu baterii v hodnotě 81 159,- CZK.
    Jedná se o typ dronu DJI Mavic 2 Enterprice DUAL v hodnotě 76 228,79 CZK včetně DPH a baterii pro tento dron v hodnotě 4 810,96 CZK (včetně DPH).
    V konečné ceně je započteno i dopravné 118, 58 Kč.

    Vzhledem k velkému počtu honiteb, kde se snažíme pomáhat, usilujeme o zakoupení ještě druhého dronu a dalších baterií. Pomůžete nám?

    Naše úsilí můžete sledovat a pokud to bude možné i přispět na transparentním účtu Fio banky: 2701873436/2010

    ____________________

    Starší příspěvky:

    Od 10. 10. 2020 běží naše veřejná sbírka finančních prostředků pro naši terénní skupinu v jižních Čechách, a to na pořízení dvou dronů s termovizí, deseti kusů kombinovaných plašičů, propagační materiály.

    Nechceme se smířit s tím, že vláda odmítá ochranu zvěře řešit a chceme pro zvěř udělat maximum alespoň v našem okolí. Desetitisíce mláďat srnčat a zajíců, která každoročně hynou pod žacími lištami, jsou smutnou vizitkou nezájmu současné společnosti o přírodu kolem nás a její obyvatele… Pomůžete nám? přispět můžete na náš nově zřízený transparentní účet ve Fio bance: 2701873436/2010

    Na příspěvek Vám můžeme vystavit daňový doklad potvrzení o daru. Žádosti o potvrzení posílejte na email pomoc@stopsecenisrncat.cz, uveďte prosím Vaše jméno, datum a částku. Děkujeme!

    Děkujeme za Vaší podporu a za sdílení této informace!

    Starší příspěvky:

    Tak jak to tak vypadá, letošní sezóna vyhánění je za námi… Dovolím si tedy malé shrnutí:
    Letošní sezóna nám jasně ukázala, že mnohé z dřívějších metod „plašení“ už nejsou účinné. Není divu, my lidé jsme stále hlučnější a zvěř, pokud chce přežít, tak si musí zvyknout, bohužel. Plašiče, které jsme doposud užívali s úspěchem, neměly letos vůbec efekt.  Na loukách, na které jsme večer před sečením umístili tyče s cédéčky, byla druhý den srnčata. Na loukách, které jsme procházeli večer před sečením s myslivci a se psy, byla druhý den srnčata. Na loukách, na kterých jsme stříkali pachové přípravky, anebo dokonce na které myslivci poházeli smotky s pachovými přípravky, byla druhý den srnčata… Na všech takto ošetřených loukách jsme bohužel těšně před sečením zvedli jak dospělé kusy, tak našli zalehlá srnčata….!!!

    Naopak se letos velmi osvědčilo procházení porostů v době těsně před sečením. Dostatečný počet lidí, dobrá komunikace se zemědělci a především bezprostřední načasování seče  – tak by se daly popsat letošní nejúspěšnější akce, a to i v takových porostech, jako je jetel. Díky tomu, že se letos zapojilo zase o něco více aktivních dobrovolníků, většina akcí probíhala hladce a rychle. Je rozdíl, když se na 20ti hektarové louce sejdou tři lidé, anebo když je jich třeba 16! Zoufalství a bezmoc v málo lidech na velké ploše se nedá srovnat s nadšením ze setkání s velkou partou vyháněčů!

    Rozhodli jsme se, že i my uspořádáme sbírku na dron a také na kombinované opticko-akustické plašiče Radka Brátíka pro náš tým, tak abychom mohli příští sezónu pomáhat při ochraně zvěře v kritických lokalitách. Je totiž neskutečně srdcervoucím zážitkem být přítomen zmrzačení srnčete sekačkou a vidět jeho matku srnu jak i přes přítomnost lidí zoufale přibíhá ke svému naříkajícími mláděti a snažíí se mu pomoci…… Kdo jednou zažil, ví, jak moc důležité je postarat se o ochranu zvěře před sečením, které se stejně děje zejména a jenom pro to, aby byla nakrmena hospodářská zvířata.
    Je jasné, že vyhánění nemůže do budoucna stát na dobrovolnících. Ideálním řešením by byly sekačky se senzory schopnými objevit zalehlá mláďata, ale jelikož je to otázka vzdálenější budoucnosti, pokud chceme zabránit bolestivým ztrátám na zvěři, musíme se nyní zapojit.

    Informace o sbírce na dron zde a na sociálních sítích uveřejníme v průběhu měsíce června, až skončí poslední akutní akce v terénu.

    Nové video, natočené obránkyní zvířat Katkou Šonkovou s naším týmem zde: https://www.youtube.com/watch?v=wMHBJpq42IA

    Pokud byste nám chtěli pomoci se šířením letáčků, budeme samozřejmě moc rádi. Letáčky by měly být distribuovány na místa, kde se schází větší počet lidí. Proto budeme rádi, když je budete moci např. umístit do Vašich oblíbených (otevřených) obchodů, výdejen jídla, sdílet jako obrázky na sociálních sítích či rozesílat e-mailem.

    Pokud budete chtít letáčky zaslat poštou, napište nám na adresu pomoc@stopsecenisrncat.cz – uveďte prosím Vaše jméno, adresu, počet letáčků, případně doplňte informaci, kam je hodláte umístit, děkujeme.
    Letáček je také možné stáhnout na našich stránkách a vytisknout přímo – odkaz ke stažení

    Starší příspěvky:

    Bohužel, vzhledem k současné situaci není ochrana zvěře vůbec předmětem zájmu politiků. Kromě aktuálních starostí ohledně pandemie COVID-19, je hned v pořadí na druhém místě kůrovec. Lesníci a dále také mnozí „ochranáři“ požadují radikální snížení stavů zvěře. Za kvalitu lesů bohužel viní zvěř. Jsme toho názoru, že zvěř do lesa patří. Za stav lesů nelze jednostranně vinit zvěř, je třeba brát v potaz dlouhodobé lesní hospodaření, mechanickou ochranu dřevin atd. Snažíme se, aby alespoň srnčí zvěř nebyla vystavena takovému drastickému snižování stavů, jako ostatní druhy tlupní zvěře. Srnčí je totiž na rozdíl od tlupních druhů zvěří teritoriální a automaticky přizpůsobuje své stavy úživnosti prostředí.

    Na uplynulých jednání v Poslanecké sněmovně nám bylo doporučeno vyvolat ze strany veřejnosti zájem o toto téma a pokusit se spolu s veřejností dát vládě najevo, že ochrana zvěře a dalších živočichů před sečením je skutečně důležitou činností, jakou by i vláda měla konečně začít aktivně a jednoznačně řešit. Nelze přeci snižovat stavy zvěře tím, že necháme srnčí mláďata napospas sekačkám a neaktivním zemědělcům a myslivcům! Dle hrubého odhadu jen v ČR zemře ročně následkem sečení na 60 000 srnčat.

    Starší příspěvky:
    Vážení a milí příznivci ochrany zvěře před sečením…

    Tak za sebou máme neúspěšné jednání s ministrem životního prostředí, Richardem Brabcem. Bohužel, ačkoliv ministr již dříve veřejně prohlásil drony s termovizí za průlom – viz video https://www.youtube.com/watch?v=G-3_YUOSP4M – není ochoten uvolnit žádné finanční prostředky na to, aby se spolu s ministerstvem zemědělství podílel na dotacích na tuto techniku. Není ani ochoten se za zvěř, která se díky tlaku hnutí Duha stala nepřítelem přírody (!), postavit v jednáních s MZe…

    Novela Zákona o myslivosti, která by mohla zmírnit dopady, plynoucí z tzv. Přílepku k lesnímu zákonu, se aktuálně projednává na půdě MZe. Kůrovec a Duha zatlačili snahy o ochranu srnčat do pozadí a narušili tím naše několikaleté jednání s politiky. Dnes se již málokdo z nich chce přidat na stranu zvěře, která, jak jsme přesvědčení, do lesů patří. Zejména zvěř srnčí, jejíž biologie života je odlišná od biologie ostatní zvěře spárkaté (jelení, dančí, mufloní, atd.)

    Starší příspěvky:

    Možná jste i Vy zaregistrovali „náš“ dokument o ochraně srnčat, který pro ČT 2 natočil moc fajn režisér Josef Tuka. Kdo z Vás ho nestihl, zde je odkaz na dokument v archívu ČT 2:

    https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097944695-nas-venkov/219562243400009-srny-a-senosec

    Děkujeme za Vaši přízeň. Pokud budete chtít podpořit naše snahy finančně, budeme moc rádi. Potřebujeme vytisknout nové informační letáky pro dobrovolníky, kteří by se chtěli zapojit přímo v terénu. Dosavadní finanční prostředky používáme na úhradu grafických prací a rozesílání informačního “srnčího občasníku”.
    Naše číslo účtu: 2001437780 / 2010 , FIO banka, a.s. Variabilní symbol pro kampaň na ochranu srnčat je 08.

    Najdete nás také na facebooku: http://www.facebook.com/groups/1177504269077874/

    Děkujeme, že nám a srnčatům zachováte přízeň!

    • Občasník č. 1 (2017)

    • Občasník č. 2 (2018)

    • Občasník č. 3 (2018)

    • Občasník č. 4 (2018)

    • Občasník č. 5 (2018)

    • Občasník č. 6 (2018)

    • Občasník Prosinec 2018

    • Občasník Leden 2019

    • Občasník Únor 2019

    • Občasník Duben 2019

    • Občasník Květen 2019

    Ke stažení

    Dotazník pro myslivecké spolky
    >>> Vyplněné dotazníky posílejte, prosím, na e-mail: pomoc@stopsecenisrncat.cz

    Odkazy

    Za živou krajinu
    Stop srnoseči
    Zachraň zvíře před sekačkou
    Veřejný registr půdy
    Senoseč Online
    Seznam honiteb

    Články

    Neodnášejte opuštěná mláďata!
    Jak jsme zachránili srnče
    Myslivost s lidskou tváří
    Zachraňme srnčata
    Reportáž o instalaci plašičů
    Nadchází senoseč
    Mezi myslivci koluje spoustu mýtů
    Myslivci prosí Pražany
    Příběhy opuštěných mláďat

    © Copyright - Stop sečení srnčat
      Scroll to top